-A +A

Godziny urzędowania

  • BOI: 7:30-15:30 | pn. 7:30-18:00
  • Biuro Podawcze: 7:30-15:30 | pn. 7:30-18:00
  • Punkt K​RK: 8:30-15:00 | pn. 8:30-18:00

Najważniejsze Telefony

  • Centrala Sądu: 58 32-13-199
  • Sprawy karne: 58 32-13-268
  • Sprawy cywilne: 58 32-13-269

Podsumowanie Tygodnia Mediacji 2018 w Sądzie Okręgowym w Gdańsku

Jak co roku Sąd Okręgowy w Gdańsku, sądy rejonowe okręgu gdańskiego oraz mediatorzy działający na obszarach działalności tych sądów aktywnie włączyły się w przygotowanie i przeprowadzenie obchodów tegorocznego Tygodnia Mediacji (15-19 października 2018 r.).
 
Do najważniejszych wydarzeń obchodów w okręgu gdańskim należały odbywające się na Uniwersytecie Gdańskim konferencje mediacyjne, których współorganizatorem był Sąd Okręgowy w Gdańsku: TYGIEL DIALOGU (dotycząca postępowań mediacyjnych w sprawach rodzinnych) oraz JAK POLUBOWNIE ROZWIĄZAĆ TRUDNY SPÓR GOSPODARCZY – CASUS STADIONU NARODOWEGO (koncentrująca się na sprawach gospodarczych i cywilnych). Obie spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mediatorów, prawników i przedstawicieli innych zawodów, do których były dedykowane (psycholodzy, przedsiębiorcy, sędziowie) - więcej informacji na temat każdego z tych wydarzeń znajdą Państwo TUTAJ i TUTAJ.
 
   
 
Dzięki zaangażowaniu pomorskich mediatorów w trakcie Tygodnia w większości sądów odbyły się dwa spotkania poświęcone zagadnieniu mediacji – jedne skierowane do sędziów, drugie do obywateli (spotkanie otwarte). Podczas tych pierwszych dyskutowano na temat praktycznych kwestii współpracy sądów z mediatorami oraz szukano rozwiązań pojawiających się problemów; podczas tych drugich osoby poszukujące wiedzy na temat mediacji lub konkretnych porad w tym zakresie mogły bezpłatnie zasięgnąć informacji. Dyżury mediatorów lub osób, które gotowe były podzielić się wiedzą i doświadczeniem na temat mediacji, odbywały się ponadto w siedzibach wybranych kancelarii, instytucji, organizacji i stowarzyszeń. 
 
  
 
Wyjątkowym wydarzeniem, które również zostało zorganizowane z inicjatywy mediatorów, a które wpisało się w obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji (18 października 2018 r.), był pokaz filmu "A Conversation", poświęconego idei sprawiedliwości naprawczej. Obraz został oparty na przedstawieniu norweskiego teatru „No Theatre”, inspirowanym prawdziwą historią, i pokazywał  przebieg mediacji w skomplikowanej sprawie o charakterze kryminalnym, podczas której spotkały się ze sobą rodzina sprawcy gwałtu ze skutkiem śmiertelnym z rodziną pokrzywdzonej. Pokaz, który został poprzedzony wprowadzeniem dr Beaty Czarneckiej-Dzialuk, wywołał na widzach głębokie wrażenie i sprowokował liczne dyskusje.
 
 
O ile seans, który miał miejsce na Wydziale Prawa i Administracji UG, był skierowany wyłącznie do osób pełnoletnich, z wybranych wydarzeń Tygodnia Mediacji mogła skorzystać też młodzież szkolna. 16 października 2018 r. w hali widowiskowo-sportowej w Żukowie odbyły się pokaz symulacji mediacji rówieśniczej oraz debata oxfordzka, w których uczestniczyło około 600 uczniów z maturalnych klas policyjnych Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie oraz klas 7. i 8. oraz 3. klasy gimnazjum Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żukowie. Pokazowi mediacji towarzyszyło wystąpienie SSR w Kartuzach Katarzyny Bójko-Narczewskiej oraz dyskusja. Organizatorami wydarzenia, które odbyło się pod patronatem Prezesa Sądu Rejonowego w Kartuzach, byli: Kancelaria Radcy Prawnego Sławomiry Pastuszak-Nicewicz, Polskie Centrum Mediacji o. Trójmiasto, Gdańskie Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie. Wzięła w nim udział również zaproszona mediator z Litwy.
 
  
 
Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji Sąd Okręgowy w Gdańsku uhonorował również sędziów, mediatorów i ośrodki mediacyjne, którzy w ostatnim czasie wnieśli największy wkład w rozwój mediacji. Wyróżnienia oraz drobne upominki zostały wręczone podczas obu wspomnianych konferencji (nazwiska laureatów znajdą Państwo w relacjach z poszczególnych wydarzeń). 
[Zdjęcia dzięki uprzejmości:
Wydział Prawa i Administracji UG
Mediator Sławomira Pastuszak-Nicewicz]
Czytaj również: